Konsultant biznesowy – jak postawić firmę na nogi?

 

Z biegiem lat, kondycja każdej firmy może się pogorszyć. Zmiany, które trzeba wtedy wdrożyć, często wymagają konsultacji biznesowych. Wprowadzenie nowej jakości wymaga czasem miesięcy regularnej pracy. We wdrożeniu zmian pomoże Ci konsultant biznesowy – osoba, która zna się na prowadzeniu firmy jak nikt inny.

 

Czym zajmuje się konsultant biznesowy?

Konsultant biznesowy to osoba, która pomoże Ci dokonać niezbędnych zmian w firmie. Współpraca ze specjalistą to regularne spotkania, ale także wszystkie niezbędne działania w strukturze firmy, które pozwolą jej funkcjonować lepiej. Konsulting biznesowy jest dogłębną współpracą przy wprowadzeniu kluczowych zmian dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jakie działania podejmuje konsultant biznesowy, aby poprawić funkcjonowanie firmy? Konsultanci działają kompleksowo – od zmian w strukturze i zarządzaniu firmy, po poprawienie sprzedaży, komunikacji, czy marketingu. Każdy obszar analizowany jest osobno, i ten, który wymaga najwięcej pracy, zmieniany jest zgodnie z planem, ustalonym wcześniej z właścicielem firmy.

Konsulting biznesowy często stosowany jest w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z tego rodzaju usług, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją działalność, a nie jesteś pewien, jak Twoja firma powinna funkcjonować. Konsultant pomoże w stworzeniu biznesplanu i zaplanowaniu działań firmy, by przedsiębiorstwo miało dobry start.

Konsultant biznesowy Marcin Kruszewski

Konsultant biznesowy – jak przebiega współpraca ?

Każda firma jest inna, więc aby określić, co dokładnie jest do zmiany, konieczne jest spotkanie w celu analizy sytuacji przedsiębiorstwa i ustalenia celów. To pierwszy krok w każdym procesie – spotkanie, podczas którego właściciel firmy lub zarząd określa swoje potrzeby. A są one różne. W wielu firmach problemem jest realizacja planu sprzedażowego, ale równie często pojawiają się inne trudności, które właściciel firmy chciałby rozwiązać, ponieważ nie pozwalają one mu zrealizować jego celów biznesowych.

Analiza wykresów przez konsultanta biznesowego

Czasami projekt, w którym bierze udział konsultant, polega na zbudowaniu kadry, czy liderów działów. Stworzenie odpowiedniej struktury to jedno z najważniejszych celów każdej firmy, które pozwala przedsiębiorstwu funkcjonować stabilnie. Równie ważne jest zbudowanie dobrego, efektywnego zespołu. Konsultant biznesowy pomoże w rekrutacji oraz stworzeniu systemu motywacyjnego, tak, aby firma działała efektywnie.

Często konieczna jest także optymalizacja firmy – zarówno pod kątem zatrudnienia, jak i redefinicji wydatków, które ponosi firma. Konsultant kontaktuje się w takim przypadku z kadrami i płacami, a także ocenia, jakie koszty można zmniejszyć, a w co należy zainwestować.

Jak długo trwa współpraca z konsultantem biznesowym?

Konsultant biznesowy to, jak już wspomniano, osoba, która prowadzi w firmie działania przez dłuższy czas i niejako stawia przedsiębiorstwo z powrotem „na nogi”. Wszystko zależy od złożoności projektu i tego, jakie obszary są do poprawy w danej firmie. Najczęściej okres współpracy z doradcą trwa od trzech do sześciu miesięcy, lub też między sześć a dziewięć miesięcy. Jeśli do poprawy jest tylko jeden obszar funkcjonowania firmy, lub też zmiany nie są skomplikowane, czas konsultacji będzie krótszy. Natomiast w przypadku większych firm i bardziej złożonych problemów, należy poświęcić więcej czasu. W trakcie projektu konsultant często obecny jest w firmie, obserwując i doradzając, na bieżąco wykrywając dane problemy.

Kluczowe są także spotkania, podczas których można omówić efekty pracy i zaplanować nowe zadania. Regularność jest bardzo ważna – pozwala na bieżące sprawdzanie efektów i monitorowanie zmian.

 

Konsulting biznesowy – w jakich obszarach warto skorzystać z pomocy?

Konsultant biznesowy może pomóc firmie w wielu obszarach. Podstawowe sfery, w których możesz skorzystać z jego pomocy, to:

  • analiza efektywności pracy zespołów oraz ich budowanie, wraz z kadrą, liderami i pracownikami,
  • optymalizacja procesów i procedur, tworzenie regulaminów i nadzorowanie płynności procesów w firmie,
  • określanie wskaźników, które pozwalają mierzyć efektywność, co pozwala zarządzającym na bieżąco sprawdzać postępy, jakich dokonuje przedsiębiorstwo,,
  • budowanie kompetencji pracowników poprzez szkolenia oraz wsparcie mentoringowe,
  • ocena pracy pracowników w odniesieniu do ich zakresu obowiązków oraz postawionych celów, tworzenie arkuszy i programów, które pomogą w rzetelnej ocenie, budowanie systemów prowizyjnych oraz premiowych dla pracowników,
  • budowanie kompetencji liderskich i menadżerskich oraz wsparcie dla kadry zarządzającej, aby zespół był silny a struktura stabilna.

Konsultant biznesowy w pierwszej kolejności sprawdzi, który obszar wymaga poprawy, a później, wraz z właścicielem firmy zadecyduje, jaki jest plan działania. Warto w takim przypadku zrobić priorytetyzację i sprawdzić, która przestrzeń jest najbardziej zaniedbana, i od której faktycznie warto zacząć.

 

Konsulting biznesowy Warszawa

Konsultanci biznesowi mogą pracować zarówno online, jak i z biura. Najczęściej jednak, zwłaszcza, jeśli firma funkcjonuje „na żywo”, ważne jest, aby osoba, która pomaga wprowadzić zmiany, była obecna w siedzibie firmy. Często konsultant biznesowy obecny jest na miejscu praktycznie przez cały czas pracy biura, a czasem tylko raz na jakiś czas — wszystko zależy od złożoności procesów.

Konsulting biznesowy w Warszawie jest doskonałym pomysłem ze względu na dużą konkurencję w tym mieście w zakresie funkcjonowania różnych przedsiębiorstw. Cały czas pojawiają się tu mniejsze i większe przedsiębiorstwa, a te już istniejące rozrastają się i zmieniają swoje cele. Skorzystanie z usług konsultanta biznesowego może wyjść tylko na plus – osoba, która spojrzy na firmę w świeży sposób, sprawi, że Twoje przedsiębiorstwo zacznie żyć na nowo. Specjaliści w swojej dziedzinie odważnie dokonają koniecznych zmian, aby firma z nową energią podbiła rynek i zwiększyła swoje zyski – efekty są mierzalne często już po kilku miesiącach, choć oczywiście wszystko zależy od wielkości firmy i jej obecnej sytuacji.